Wiadomości

  • 24 lutego 2021
  • wyświetleń: 2107

Jak rozliczyć swój PIT przez Internet?

Materiał partnera:

Składanie rocznej deklaracji PIT37 jest obowiązkiem każdej osoby pracującej w Polsce. Mimo że wydaje się to dość skomplikowanym zadaniem, obecnie możemy zrobić to nawet bez wychodzenia z domu. Wszystko, czego będziesz potrzebować to dostęp do Internetu oraz wszystkie niezbędne dokumenty.

1. Czym jest PIT 37?
2. Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?
3. Kto powinien wypełnić pit 37 za rok 2020?
4. PIT 37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?
5. Co jest niezbędne przy składaniu PIT?
6. Z jakich ulg można skorzystać?

Podpowiadamy, w jaki sposób możemy szybko i sprawnie złożyć swoją deklarację podatkową, czym jest PIT 37, kto powinien go wypełnić i do kiedy się rozliczyć.

Czym jest PIT 37?



PIT 37 to jedna z najważniejszych deklaracji podatkowych, które musi wypełnić osoba fizyczna czyli nie posiadająca firmy, a zatrudniona w oparciu o umowę. Wskazuje się w nim, jaki dochód uzyskało się w poprzednim roku. Dokument musi zostać złożony w Urzędzie odpowiadającym miejscu zameldowania.

Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?



Obecnie istnieją rozwiązania, dzięki którym złożenie swojego rocznego zeznania PIT jest możliwe bez odwiedzania Urzędu Skarbowego. W prosty sposób możemy tego dokonać przez Internet, pod warunkiem, że posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty. Taki rodzaj rozliczenia jest zupełnie bezpieczny, dlatego też z powodzeniem mogą z niego korzystać wszyscy podatnicy. Mamy do wyboru dwa rozwiązania - skorzystanie z usługi Twój ePIT lub też z programu do rozliczania PIT. Jeden z nich znajdziemy pod adresem https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-37. Jego pobranie oraz korzystanie z niego jest całkowicie darmowe.

W ten sposób możemy rozliczyć takie deklaracje jak, m.in.:
  • PIT-28 dla osób prowadzących działalności gospodarczą lub najem prywatny opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT-36 dla osób posiadających własną działalność gospodarczą, która jest opodatkowana na zasadach ogólnych,
  • PIT-37 dla wszystkich osób fizycznych, którzy nie posiadają własnej działalności gospodarczej,
  • PIT-38 w przypadku dochodów kapitałowych.
  • Niezależnie od rodzaju deklaracji, każda z nich powinna być złożona do końca kwietnia.


Kto powinien wypełnić pit 37 za rok 2020?



PIT 37 za rok 202 powinna wypełnić każda osoba fizyczna. Oznacza to wszystkich, którzy nie posiadają własnych firm, ale są zatrudnieni w oparciu o umowę. Może być to nie tylko umowa o pracę, ale także umowa zlecenie, czy o dzieło.

PIT 37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?



Obowiązek rozliczenia się za rok 2020 poprzez PIT 37 ma konkretny termin - należy zrobić to do końca kwietnia bieżącego roku. W tym wypadku jest to 31 kwiecień 2021.

Co jest niezbędne przy składaniu PIT?



Przystępując do rozliczenia PIT za pomocą programu dostępnego na stronie https://www.podatnik.info/program-do-pit, musimy odpowiednio się przygotować. Niezbędne będą podstawowe dane osobowe oraz dokumenty umożliwiające rozliczenie dochodów z ubiegłego roku podatkowego.

By możliwe było wysłanie odpowiedniego PITa do właściwego urzędu skarbowego, któremu podlegamy, potrzebne są wszystkie niezbędne dane. Są to m.in. takie informacje jak: imię i nazwisko, numer PESEL lub NIP (dla osób prowadzących działalność gospodarczą) oraz data urodzenia. Konieczne jest także podanie kwoty przychodu, która widniała na rozliczeniu podatkowym z zeszłego roku. Jeżeli zeznanie z jakichś powodów nie było składane w roku ubiegłym, w miejscu tym wpisujemy "0".

Z jakich ulg można skorzystać?



Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w tym przysługują ulgi i odliczenia od podatku. Odbywają się one na takich samych zasadach, co w latach poprzednich i wciąż pozostają prawem podatnika. Oznacza to, że każdy podatnik może, lecz nie musi skorzystać z tej możliwości. Jeżeli nie wprowadzi ulgi do rozliczenia podatkowego, podczas kontroli rozliczenia organ, który tego dokonuje, nie ma obowiązku informowania podatnika o prawach do korzystania z tych rozwiązań.

Podatnikom przysługuje skorzystanie z takich ulg jak, m.in.:
  • Ulga termomodernizacyjna, przysługująca podatnikom, którzy usprawnili energetyczną sprawność nieruchomości lub zdecydowali się na pozyskiwanie energii odnawialnej,
  • Ulga internetowa, z której można skorzystać dwa lata z rzędu,
  • Ulga prorodzinna, która daje możliwość odliczenia pewnej kwoty od podatku w związku z wychowywaniem dzieci.


Ponadto, osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z dodatkowych ulg: na sprzęt rehabilitacyjny, na leki stale przyjmowane oraz na samochód.