pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 30 października 2020
  • wyświetleń: 13670

W piątek ponad 800 aktywnych potwierdzonych zakażeń

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

831 osób w izolacji domowej oraz 1287 w kwarantannie - to informacje pszczyńskiej policji o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w naszym powiecie, przekazane w piątkowy poranek. W ostatnich dniach do punktu wymazowego przy Szpitalu Powiatowym w Pszczynie zgłasza się nawet po 350 osób dziennie.

punkt wymazowy, koronawirus
W ostatnich dniach do punktu wymazowego przy Szpitalu Powiatowym w Pszczynie zgłasza się nawet po 350 osób dziennie · fot. Powiat


Statystyki obrazujące liczbę zakażeń w naszym powiecie nie odbiegają niestety od tego, co dzieje się w całym kraju. Liczba potwierdzonych zakażeń na naszym terenie wzrasta z każdym dniem o kilkadziesiąt, a nawet ponad 100 nowych przypadków.

W piątek, 30 października (dane z poranka) pszczyńska policja kontroluje 863 adresy, pod którymi w izolacji domowej przebywa aż 831 zakażonych osób oraz 1287 osób w kwarantannie. Łącznie 2118 mieszkańców naszego powiatu objętych jest kwarantanną oraz izolacją. W czwartek było ich 2017 (752 osoby w izolacji oraz 1265 w kwarantannie), a w piątek, w ubiegłym tygodniu 1066 (512 w izolacji oraz 554 w kwarantannie).

W ostatnich dniach w punkcie wymazowym prowadzonym przez Szpital Powiatowy w Pszczynie wymazywanych jest nawet po 350 osób dziennie. - Mobilny punkt wymazowy został uruchomiony przy pszczyńskim szpitalu początkiem czerwca, co przyspieszyło diagnozowanie pacjentów w kierunku SARS-CoV-2. Ze względu na wzrost liczby osób skierowanych na wymazy, zmieniona została lokalizacja oraz wydłużono godziny pracy punktu. W sytuacji, kiedy w jednym czasie podjeżdża duża ilość samochodów, na miejscu ruchem kierują funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji. Bardzo dziękuję pszczyńskiej policji za pomoc i dbanie o możliwie największą płynność ruchu w rejonie szpitala i na drogach dojazdowych - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Kierownictwo szpitala podkreśla, że od wszystkich osób, które w godzinach pracy przyjadą do punktu, zostaną pobrane wymazy. - Punkt jest czynny przez kilka godzin każdego dnia, jednak większość pacjentów przyjeżdża na pierwszą godzinę jego pracy, obawiając się, że nie zdążymy im pobrać wymazów. Pracujemy tak długo, dopóki nie pobierzemy próbek od wszystkich osób, które zgłoszą się do nas w godzinach pracy - uspokaja Janusz Kasza, prezes powiatowej spółki Centrum Przedsiębiorczości, która prowadzi szpital.

Harmonogram pracy punktu pobrań (godziny pracy punktu):
  • poniedziałki, wtorki, piątki, soboty i niedziele: 7.00 - 11.30
  • środy oraz czwartki: 7.00 - 9.30 oraz 15.00 − 17.00


Punkt pobrania wymazów znajduje się przy szpitalu, w okolicy byłej pralni szpitalnej. Osoby kierowane na wymaz powinny podjeżdżać samochodami od ul. Antesa i wyjeżdżać ulicą Korfantego. Ważne! Prosimy nie wyjeżdżać na teren szpitala! Numer telefonu kontaktowego do punktu pobrań dostępny dla pacjentów: 32 214 83 10 wew. 238

Aktualna lista wszystkich działających punktów pobrań oraz godziny, w których można się do nich zgłosić, jest dostępna:
  • na stronie www.pacjent.gov.pl
  • pod numerem infolinii NFZ - 800 190 590 dostęp całodobowy i bezpłatny


Przed badaniem pacjenci identyfikowani są na podstawie dokumentu tożsamości z numerem PESEL. Personel pobiera wymaz z nosogardzieli przez otwarte okno samochodu. Następnie próbka jest przekazywana do laboratorium, gdzie wykonywane jest badanie molekularne metodą RT-PCR.

Pacjent o wyniku informowany jest telefonicznie. Może się z nim również zapoznać na swoim Internetowym Koncie Pacjenta.

mapa
Lokalizacja punktu pobrań wymazów

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Koronawirus - raport

Publikujemy bieżące raporty Ministerstwa Zdrowia, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz powiatowego Sanepidu dotyczące sytuacji epidemiologicznej w powiecie pszczyńskim, regionie i kraju. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.