Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 9 września 2020
  • 13 września 2020
  • wyświetleń: 2265

Pszczyna wczoraj i dzisiaj - nowy album Muzeum Zamkowego

Inspiracją dla powstania najnowszego wydawnictwa Muzeum Zamkowego w Pszczynie - albumu "Pszczyna wczoraj i dzisiaj", stał się zbiór negatywów szklanych Michała Święcha, jednego z najsłynniejszych fotografów pszczyńskich. Zdjęcia ze zbiorów Muzeum Zamkowego zostały zdigitalizowane przez Piotra Kłoska, który podążając śladem miejsc na nich uwiecznionych, prowadzi dialog historii ze współczesnością.

Pszczyna wczoraj i dzisiaj
Album "Pszczyna wczoraj i dzisiaj" · fot. materiały promocyjne / Muzeum Zamkowe w Pszczynie


Fotografie na nowo zostały zdigitalizowane i opracowane przez Piotra Kłoska, współczesnego artystę fotografika. Techniki fotografii analogowej pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy Kłosek zaczynał swoją pracę zawodową, nie różniły się szczególnie od używanych wcześniej przez Michała Święcha, co pozwoliło na odtworzenie publikowanych w książce fotografii z negatywów szklanych w sposób maksymalnie zbliżony do intencji ich autora.

Pszczyna wczoraj i dzisiaj
Album "Pszczyna wczoraj i dzisiaj" · fot. materiały promocyjne / Muzeum Zamkowe w Pszczynie


Kłosek podążył śladami Święcha, fotografując miejsca utrwalone na przedwojennych zdjęciach. Karty albumu są przestrzenią, w której odbywa się subtelny dialog przeszłości z teraźniejszością, prowadzony nie słowami, a obrazami ukazującymi świat oglądany okiem obu fotografów. Zdjęcia - relacje niczym wehikuł czasu zabierają czytelnika w podróż ewokującą wspomnienia i nastroje.

Album dopełniają starannie przygotowane teksty o życiu i działalności Michała Święcha, a także o historii miejsc, budynków i ludzi międzywojennej Pszczyny. Autorzy tych opracowań postanowili wzruszyć czas zatrzymany na szkle, korzystając z historycznych i współczesnych fotografii, materiałów archiwalnych i wywiadów z mieszkańcami.

Pszczyna wczoraj i dzisiaj
Album "Pszczyna wczoraj i dzisiaj" · fot. materiały promocyjne / Muzeum Zamkowe w Pszczynie


Autorzy: Maciej Kluss, Piotr Kłosek, Jan Kruczek, Agnieszka Modrzejewska, Joanna Strońska-Przybyła, Joanna Szczepańczyk, Małgorzata Tomczykiewicz
Redakcja: Maciej Kluss
Wydawnictwo: Muzeum Zamkowe w Pszczynie
Rok wydania: 2020

Książkę można zakupić w Muzeum lub w sklepie internetowym instytucji.

ar / pless.pl, źródło: Muzeum Zamkowe

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.