Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najnowsze

  • 17 września 2020
  • 20 września 2020
  • wyświetleń: 3508

Jeden wspólny bilet i zakup przez aplikację? Radni piszą do burmistrza

Radni PiS zwrócili się do burmistrza z prośbą o umożliwienie pasażerom korzystania na danej trasie z jednego wspólnego biletu miesięcznego dla komunikacji gminnej i powiatowej. Zaproponowali również rozważenie wprowadzenia możliwości zakupu biletów przez aplikacje mobilne.

autobus
Pszczyńska Komunikacja Gminna · fot. UM Pszczyna


- Pasażerowie komunikacji miejskiej dojeżdżając do szkół i pracy na terenie gminy Pszczyna wykupują bilet miesięczny na danej trasie. Zajęcia szkolne lub pracę kończą o rożnych porach i zdarza się, że wracając do domu, korzystają na danej trasie z innego przewoźnika (np. komunikacja powiatowa). Jednakże wykupiony wcześniej bilet miesięczny nie jest respektowany przez innego przewoźnika. Powoduje to, iż należy wykupić drugi jednorazowy bilet na dany przejazd lub bilet miesięczny u tego przewoźnika - opisują aktualną sytuację Marek Szklorz, Michał Ziebura, Andrzej Mańka, Rafał Wróbel oraz Henryk Kopiec.

Na wniosek mieszkańców radni zwrócili się do burmistrza z prośbą o podjęcie skutecznych działań w celu uregulowania tej sytuacji i możliwości realizacji jednego biletu miesięcznego wykupionego przez pasażerów na danej trasie u rożnych przewoźników.

- Takie rozwiązania są stosowane, a pasażerom - zwłaszcza uczniom - ułatwi to poruszanie się środkami transportu nie narażając ich na dodatkowe opłaty - zauważają radni. - Dodatkowo prosimy o rozważenie wprowadzenia możliwości zakupu biletów miesięcznych i jednorazowych z wykorzystaniem mobilnej platformy sprzedaży jak np. SkyCash czy moBilet. W obecnej sytuacji epidemiologicznej takie działania są pożądane przez pasażerów komunikacji miejskiej i powiatowej i w naszej ocenie konieczne - dodają.

komunikacja powiatowa
Komunikacja Powiatowo-Gminna · fot. Powiat


W odpowiedzi na interpelację zastępca burmistrza zauważa, że umowy na wykonywanie przewozów na liniach Pszczyńskiej Komunikacji Gminnej są zawarte na czas określony - do 31 stycznia 2021 r. Maksymalne ceny biletów na tych trasach zostały określone Uchwałą Nr XLVI/530/18 Rady Miejskiej w Pszczynie z dnia 12 kwietnia 2018 r. Z kolei umowa na wykonywanie przewozów na liniach komunikacji powiatowej zawarta jest na okres do końca czerwca 2024 r., zaś ceny biletów na tych liniach zostały ustalone Uchwałą Nr XX/161/16 Rady Powiatu Pszczyńskiego z dnia 31 sierpnia 2016 r. Zgodnie z zapisami w zawartych umowach zysk ze sprzedaży biletów stanowi dochód przewoźników.

- Po 31 sierpnia 2021 r. realizację przewozów na terenie gminy będzie wykonywał przewoźnik wybrany w ramach przetargu nieograniczonego. Z uwagi na brak gwarancji, że obsługę linii gminnych i powiatowych będzie wykonywała ta sama firma, oraz z uwagi na różne akty prawne określające ceny biletów i zapisy obecnie zawartych umów, brak jest możliwości wprowadzenia na dzień dzisiejszy biletów respektowanych zarówno na linii gminnej i linii powiatowej - tłumaczy Barbara Sopot-Zembok.

Zastępca burmistrza poinformowała również, że z uwagi na zapisy w zawartych umowach na przewozy na liniach Pszczyńskiej Komunikacji Gminnej rozważenie opłacalności wprowadzenia biletów elektronicznych będzie możliwe dopiero podczas przygotowania przetargu na obsługę linii od dnia 1 września 2021 r.

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.